افزایش دادن اروپا یونان بیانیه شورای حقوق بشر

افزایش دادن: اروپا یونان بیانیه شورای حقوق بشر اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ایرانیان مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید / محمدرضا خاتمی

محمدرضا خاتمی می‌گوید: اصلاح‌طلبان هیچ وقت نگفته‌‌اند مردم رأی بدهید که ما چه کارهایی خواهیم کرد. اگر مصاحبه‌ها را نگاه کنید، متوجه می‌شوید آنها تنها گفته‌‌اند

ایرانیان مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید / محمدرضا خاتمی

محمدرضا خاتمی: ایرانیان مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید

عبارات مهم : انقلاب

محمدرضا خاتمی می گوید: اصلاح طلبان هیچ وقت نگفته اند مردم رأی بدهید که ما چه کارهایی خواهیم کرد. اگر مصاحبه ها را نگاه کنید، متوجه می شوید آنها تنها گفته اند بیایید رأی بدهید چون کشور در شرایط خاص واقع شده است است و ما فقط می خواهیم کشور را از این اوضاع نجات دهیم. هیچ گاه شعار دیگری نداده اند. آنچه اصلاح طلبان جهت آن در سال ٩٢ پای کار آمدند، اتفاق افتاد. کشور از آن شرایط خاص نجات پیدا کرد.

به گزارش خبرآنلاین، خاتمی اعتقاد است که سه، چهار سال آینده جهت اصلاح طلبان یک وقت هست؛ یعنی اگر اجازه دادند که اصلاح طلبان بتوانند با یک برنامه و کاندیداهای وفادار به آرزوی بزرگ اصلاح طلبی در انتخابات پیش رو حاضر شوند، نتیجه را باید در عرصه عمل مشاهده کرد و اگر نگذاشتند، آن وقت باید بررسی شود چه باید کرد؟ دل نبستن به صندوق رأی به معنای دست کشیدن اصلاح طلبی از روش های مسالمت آمیز نیست.

ایرانیان مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید / محمدرضا خاتمی

اهم گفت گوی محمدرضا خاتمی با سالنامه شرق را در ادامه بخوانید:

* جریاناتی که هسته مهم قدرت را در دست دارند، معتقدند اگر مشکلی در کشور وجود دارد، به علت اصلاح طلبان است که انقلاب را از مسیرش منحرف کرده اند. این گروه معتقدند اصلاح طلبان از پرسشها و مشکلاتی که در کشور وجود دارد، سوءاستفاده می کنند تا به قدرت برگردند؛ بنابراین اگر جریان اصلاح طلبی نباشد، اوضاع کشور درست می شود.

*در این میان، اصلاح طلبان هستند که معتقدند همین نظام باید اصلاح شود؛ ولی در اینکه عمق اصلاحی که باید صورت گیرد چه میزان باشد، نظرات متفاوتی وجود دارد. یک نگاه این است که همین روند خوب هست. اگر انتخابات نیم بندی انجام شود، آیا این اصلاح تلقی می شود؟ آیا اگر آزادی نیم بندی به مطبوعات و رسانه ها اعطا شود، کافی است؟ آیا کمی شفافیت در عرصه های متفاوت وجود داشته باشد، کفایت می کند؟ یا اینکه پرسشها عمیق تر از این حرف هاست. در بین اصلاح طلبان هم در این پرسشها اختلاف نظر وجود دارد.

محمدرضا خاتمی می‌گوید: اصلاح‌طلبان هیچ وقت نگفته‌‌اند مردم رأی بدهید که ما چه کارهایی خواهیم کرد. اگر مصاحبه‌ها را نگاه کنید، متوجه می‌شوید آنها تنها گفته‌‌اند

*مسئله مهم این است که اصلاح طلبان نمی گویند چگونه می خواهند این شعارها را محقق کنند؛ یعنی فرض بر این است که نیروهایی هستند که نمی گذارند شما کار کنید، چه راهکاری وجود دارد که این مخالفت ها، کارشکنی ها و سنگ اندازی ها خنثی شود؛ این مهم است.

*آقای روحانی در ایام انتخابات گفت اگر رأی بالایی بدهید، موانع برطرف خواهد شد؛ ولی واقعیت این نیست و شاید شعار درستی نبود. مردم ٢٤ میلیون رأی دادند، حالا موانع بر سر راه دولت کمتر که نشده، بلکه زیاد هم شده است هست. ما نیازمند این هستیم که جهت تحقق شعارهای خود، برنامه عملی بدهیم. این موضوعی است که شاید الان باید زیاد به آن توجه شود.

*من بارها در این ایام گفته ام ریشه این اتفاقات و مشکلات، خود ما در کشور هستیم. ما باید کاری می کردیم که به اینجا نرسد و حالا که رسیده، باید چاره اندیشی کنیم.

ایرانیان مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید / محمدرضا خاتمی

باید ریشه یابی کنیم که دیگر از این دست اتفاقات رخ ندهد؛ نه اینکه با زور وارد بشویم، بلکه مردم باید قانع شوند و رضایت پیدا کنند. اگر این موارد را در نظر بگیریم، من به عنوان کسی که تجربه یک انقلاب را دارم. اعتقاد دارم هنگامی که در جامعه کشور عزیزمان ایران انقلابی با همه آن بزرگی رخ می دهد؛ ولی امروز بعد از ٤٠ سال ما با این حجم نارضایتی و ناکارآمدی روبه رو هستیم و احساس مردم این است که نمی تواند آینده آنها را تضمین کند، نشان می دهد عالی ترین راه جهت ساختن یک کشور اصلاحات است نه انقلاب؛ به خصوص در دنیای امروز، انقلاب چاره کار نیست.

*من از اصلاح طلبی خسته نمی شوم. صدبار هم شکست بخورم، نمی گویم کار من به آخر رسیده هست. اگر قرار بود کار ما به آخر برسد، سال ٧١ یا ٨٤ یا از همه مهم تر ٨٨ باید از سیاست کناره گیری می کردیم. جهت اصلاح طلبی که بدتر از آن سال وجود نداشت؛ ولی اصلاح طلبی روحیه خود را حفظ کرد و با تدبیر از بدترین شرایط ممکن عبور کرد و دوباره بالنده شد.

محمدرضا خاتمی می‌گوید: اصلاح‌طلبان هیچ وقت نگفته‌‌اند مردم رأی بدهید که ما چه کارهایی خواهیم کرد. اگر مصاحبه‌ها را نگاه کنید، متوجه می‌شوید آنها تنها گفته‌‌اند

*چالش اصلاح طلبی از نوع دیگری هست. چالش این است که اصلاح طلبان در آرایش سیاسی ای قرار دارندکه دستشان بسته است.

*ما چند تجربه را پشت سر گذاشته ایم که همه فکر می کردند اصلاح طلبی از بین می رود؛ یکی آخرهای دوران آقای خاتمی هست. همین جو در آن مقطع زمانی وجود داشت. می گفتند دولت هیچ کاری نکرده است و مردم ناراضی هستند و عبور از خاتمی و چه و چه. نتیجه این فضا خود را در سال ٨٤ نشان داد. یکی از آن مقاطع همین بود. یکی هم سال ٨٨ و ادامه آن بود. هنگامی که که آقای خاتمی به دماوند رفت و رأی داد، من مخالف رأی دادن آقای خاتمی بودم. فضای عمومی هم این بود که خاتمی به مردم پشت کرده است و اصلاح طلبی هم به این روند تن داده و سازش کرده و همه چیز تمام شده است هست؛ ولی بعد از آن چه اتفاقی رخ داد؟ ما با سال ٩٢ و ٩٤ مواجه شدیم.

ایرانیان مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید / محمدرضا خاتمی

*من تظاهرات را نشانه نارضایتی عمومی می دانم؛ نشانه اعتراض، انتقاد، نارضایتی عمومی و حتی یأس و ناامیدی که در بخشی از جامعه به نمایندگی از کل جامعه ظاهر شده است هست؛ ولی به نظرم طبقه میانگین که موتور محرکه جامعه کشور عزیزمان ایران است و اعتبار آن، با وجود اشتراک داشتن با این احساس نارضایتی و یأس، هنوز پایگاه اجتماعی خود را که در سمت و سوی اصلاح طلبی است عوض نکرده اند.

*من قبول دارم آقای روحانی نمی تواند فلان زندانی را آزاد کند، نمی تواند مسئله سیاست خارجی را به طور مناسب مدیریت کند، این را می دانم؛ ولی باید بتواند بخشی از کار را که دست خودشان هست، انجام دهد. من فکر می کنم جریان اصلاح طلبی در این پرسشها باید حتما جنبه انتقادی خود را به دولت حفظ کند و مطالبات مردم را بازگو کند.

*مردم ما هم مردم کره شمالی نیستند که بگوییم حالا که چیزی نیست، بعد اشکنه بخورید! مردم ما باسواد هستند، مطالبات تاریخی دارند و بنابراین تحمل نمی کنند. بر این اساس چنین وضعی جهت مردم تحمل پذیر نخواهد بود. حتما اگر می خواهیم اوضاع به اینجا نرسد، باید تغییرات متناسب رخ دهد.

واژه های کلیدی: انقلاب | انقلابی | محمدرضا | نارضایتی | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs